fbpx

Aktywizacja seniorów

 

Opiekunka seniora
Formy aktywizacji seniorów

Podopieczni mimo postępujących chorób, mogą wykonywać wiele czynności. Rodzaj aktywności należy jednak dostosować do fizycznej i psychicznej sprawności każdej osoby. Naszym podopiecznym proponujemy podstawową formę aktywizacji. Daje ona możliwość uczestniczenia w takiej formie twórczości, która odpowiada indywidualnym uzdolnieniom. W miarę możliwości zdrowotnych, wszystkich włączamy w normalny nurt życia.

Terapia zajęciowa

Chorych o zaburzonym rozwoju, jak również osoby pełnosprawne zachęcamy do terapii zajęciowej. Usprawnianie fizyczne i psychiczne oraz przygotowanie pensjonariusza do funkcjonowania społecznego, to nasz cel. Proponujemy bogactwo metod i technik terapeutycznych, dzięki którym dajemy każdej osobie szansę na wyrażanie siebie. Likwidujemy przez to bariery komunikacyjne i zarazem podkreślamy wartości każdego pensjonariusza.

Proponujemy następujące formy aktywności:

I. Terapię zajęciową

Ergoterapia  czyli terapię poprzez zajęcia manualne,  między innymi hafciarstwo, ogrodnictwo oraz inne tego typu zajęcia dostosowane do zainteresowań pensjonariusza.
Socjoterapię – czyli terapię zaburzeń zachowania i zaburzeń emocjonalnych w toku spotkań grupowych oraz towarzyskich. Proponujemy terapię ruchem, rekreację, trening umiejętności społecznych i zabawoterapię.
Arteterapię – a więc wszelką aktywność związaną z kulturą i sztuką. Proponujemy rysunek, malarstwo, grafikę, rzeźbę, filmoterapię, teatroterapię, dekoratorstwo, terapię tańcem, muzykoterapię, a także biblioterapię. W miarę potrzeb propozycje mogą ulec zmianie.

II. Organizację czasu

Rozrywkę intelektualną
Na miejscu dostępna jest świeża prasa. Jeśli podopieczny nie może czytać samodzielnie, proponujemy wieczorki literackie. To wspólny czas, kiedy można wgłębić się w treść interesującej pozycji literackiej, napić się gorącej herbaty, a na koniec wspólnie podyskutować. Do działań intelektualnych włączamy rozwiązywanie krzyżówek, zabawę w kalambury, gry w scrabble, w szachy oraz inne gry planszowe.
Aktywność ruchową
Zachęcamy do wzmożonej aktywności. W okresie wiosenno-letnim organizujemy różne zajęcia na świeżym powietrzu, także w kąciku „własny ogródek”. Niektórzy podopieczni świetnie czują się w kuchni, gdzie mogą pod ścisłym nadzorem opiekuna mogą uczestniczyć w przygotowywaniu posiłków, np. robieniu kanapek czy zmywaniu naczyń.
Ukojenie dla duszy
Wielu chorym dużą przyjemność sprawia słuchanie radia i oglądanie telewizji. Dotyczy to zwłaszcza osób w początkowych fazach choroby. U osób cierpiących na Alzheimera, czy innych zespołach otępiennych stosujemy muzykoterapię. Oprócz puszczania ulubionej muzyki, proponujemy karaoke, podczas którego chętni mogłą zaprezentować swój talent wokalny. Proponujemy kino, teatr, czy koncerty, również na miejscu.
Ćwiczenia manualne
Mamy różne możliwości rehabilitacji, poprzez piłeczki, skrawki materiałów, aż do bardzej wyczynowego sprzętu rehabilitacyjnego. Sprawniejszych pacjentów ucieszy gra w karty, lepienie plasteliny, układanie klocków, rysowanie. Panie zachęcamy do wykonywania prac na drutach lub szydełku.
Rozmowy z opiekunem
Rozmawianie, przegladanie zdjęć bliskich, a zwłaszcza wysłuchiwanie persjonariusza to również forma rozrywki, którą zapewniamy. Niezwykle ważne jest dla nas zachowanie tożsamości pesjonariusza.
Praktyki religijne
Zapewniamy odbywanie praktyk religijnych. Pomagamy w odmawianiu pacierza, czytaniu Pisma Świętego. Na miejscu gwarantujemy pełną obsługę duszpasterską w miejscowej kaplicy. Aktywność seniorów pozostawia wiele do życzenia, bardzo często są oni zniechęceni do jakiejkolwiek aktywności. Całe dnie spędzają w swoich domach, najczęściej przed telewizorami, gdyż nie mają potrzeby wychodzenia. Każdy kolejny dzień jest podobny do poprzedniego, z tego powodu trudno im wprowadzić jakieś zmiany.
Formy aktywizacji seniorów
Niezwykle pomocne są wszelkiego rodzaju formy aktywizacji seniorów, ponieważ pozwalają na wprowadzenie aktywności w ich codzienność. Małymi kroczkami można nauczyć się inaczej spędzać czas. Z tego powodu dla wielu osób w podeszłym wieku opiekunka seniora jest idealnym rozwiązaniem. Niesie pomoc, a przede wszystkim dotrzymuje towarzystwa, gdy istnieje taka konieczność. To szczególnie istotne, ponieważ wielu starszych ludzi cierpi z uwagi na samotność, stąd też kontakt z drugim człowiekiem jest pewnego rodzaju formą rehabilitacji i aktywizacji. Jeśli ktoś wychodzi jedynie do sklepu, natomiast cały dzień spędza przed telewizorem, z czasem zupełnie nie będzie miał ochoty na kontakt z ludźmi. Im dłużej taka sytuacja będzie trwała, tym gorzej dla takiego człowieka. Oznacza to, że formy aktywizacji muszą być dobrane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Dla jednego pomocą będzie rozmowa, dla innego szydełkowanie, a dla jeszcze innego wyjście na spacer. Nie ma znaczenia to, w jaki sposób wyglądała codzienność do tej pory, ponieważ w każdym momencie można wszystko zacząć zupełnie od początku. W efekcie pomoc do osoby starszej nie zawsze wymagana jest przez całą dobę. Czasami wystarczy jedynie zrobić zakupy czy pomóc w codziennych czynnościach. W zależności od potrzeb ustalany jest plan działania, by każda ze stron była w pełni usatysfakcjonowana.
Opiekunka seniora
Wielu starszych ludzi wymaga opieki jedynie przez określony czas w ciągu dnia. Na przykład może to dotyczyć pomocy w ubraniu się czy zrobieniu zakupów. Nie każdy człowiek w podeszłym wieku musi być umieszczany w domu spokojnej starości. Jeśli ktoś ma życzenie pozostać w swoim domu, a jedynie oczekuje skromnej pomocy przez kilka godzin dziennie, to opiekunka seniora sprawdzi się wręcz idealnie. Obecnie usługa świadczona jest w tak szerokim zakresie, że można będzie z całej oferty znaleźć coś, co w pełni usatysfakcjonuje naprawdę każdego. Pomoc do starszej osoby można zamówić w dowolnym momencie i właściwie każdy ją otrzyma. Profesjonalizm i umiejętność dostosowania się do potrzeb pacjenta to jedna z tych cech, które w tym miejscu są szczególnie mocno cenione. Wystarczy skontaktować się, by poznać dokładne możliwości, a następnie umówić się na spotkanie zapoznawcze. Dla wielu osób taka forma pomocy jest wystarczająca, a jednocześnie znacznie ułatwia funkcjonowanie w codziennym życiu.

Jesteśmy tutaj!

53.009800 N 20.505530 E