fbpx

Dlaczego nie należy mówić o domu opieki jako o „domu starców”?


Warning: Undefined variable $pageId in /home/klient.dhosting.pl/kornel/villatrojany.pl/public_html/wp-content/themes/trojany/breadcrumbs.php on line 2
Warning: Undefined variable $pageId in /home/klient.dhosting.pl/kornel/villatrojany.pl/public_html/wp-content/themes/trojany/breadcrumbs.php on line 3
>
3. marca 2023., Villa Trojany

Dlaczego nie należy mówić o domu opieki jako o „domu starców”?

Termin „dom starców” ma negatywne skojarzenia, choć przez lata zwykło się tak mówić. Dziś zmienia się nie tylko język, ale też sposób postrzegania domów seniorów. Określenie dom starców sugeruje, że zamieszkują go osoby bezradne, słabe i niezdolne do samodzielności. A tak nie jest! Starsze osoby, mimo chorób czy problemów z fizycznością, wciąż chcą być aktywne, pragną działać i cieszyć się życiem.

Dlatego też, zamiast mówić dom starców, lepszym sformułowaniem jest „dom opieki”, „ośrodek opiekuńczy” lub „dom seniora”. Te terminy lepiej oddają cel miejsc, jakim jest Villa Trojany.

Ważne jest, aby pamiętać, że osoby starsze to osoby, które mają bogate doświadczenia życiowe i zasługują na szacunek i godność, niezależnie od swojego wieku czy zdrowia.

Aktywizacja seniora. Młodość ducha nie sprowadza się tylko do numeru PESEL

Zapewnienie opieki i wsparcia osobom starszym, które mogą mieć różne problemy zdrowotne lub społeczne, a jednocześnie pozwalają na zachowanie autonomii i godności – tym właśnie jest dom seniora. Miejscem, gdzie każdy może czuć się dobrze.

 

Aktywizacja seniorów to proces, w którym starsze osoby są zachęcane i motywowanie do aktywności fizycznej, intelektualnej i społecznej, aby zachować lub poprawić swoją jakość życia. W ramach aktywizacji seniorów organizowane są różne formy aktywności, takie jak terapie zajęciowe: ergoterapia, socjoterapia, arteterapia, ale również intelektualna rozrywka, aktywność ruchowa, ćwiczenia manualne, praktyki religijne, czy rozmowy.

 

wróć

Jesteśmy tutaj!

53.009800 N 20.505530 E