fbpx

Jak wybrać dom opieki?


Warning: Undefined variable $pageId in /home/klient.dhosting.pl/kornel/villatrojany.pl/public_html/wp-content/themes/trojany/breadcrumbs.php on line 2
Warning: Undefined variable $pageId in /home/klient.dhosting.pl/kornel/villatrojany.pl/public_html/wp-content/themes/trojany/breadcrumbs.php on line 3
>
11. maja 2022., Villa Trojany

Wybór domu opieki to decyzja, która musi zostać bardzo dobrze przemyślana. Warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, które taką decyzję ułatwią. Oddając pod opiekę swoich bliskich, chcemy bowiem zapewnić im jak najlepsze warunki codziennego życia.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze domu opieki?

Coraz częściej to właśnie dom seniora staje się jedyną możliwością na to, aby zapewnić osobom starszym bezpieczną i godną starość. Jest wiele sytuacji w życiu, które sprawiają, że opiekę nad seniorami powierzamy właśnie specjalistom. I nic dziwnego, że szukamy wtedy miejsca idealnego, które będzie gwarantować najwyższą jakość opieki, doskonałe warunki mieszkaniowe i komfortowe życie. Wybór odpowiedniej placówki to nie takie proste zadanie. Oferty poszczególnych placówek mogą bowiem bardzo się różnić.

Na początek warto wziąć pod uwagę stan zdrowia seniora. Jeżeli bowiem jest to osoba z niepełnosprawnościami, niezbędne będzie wyszukanie takiej placówki, która jest odpowiednio przystosowana do przyjęcia pensjonariuszy z niepełnosprawnościami i rozmaitymi problemami ruchowymi. Villa Trojany zapewnia wszelkie udogodnienia, dlatego tak chętnie wybierana jest dla seniorów borykających się właśnie z tego typu niedomaganiami zdrowotnymi. Jeżeli senior boryka się z innymi dolegliwościami, to należy sprawdzić, czy dana placówka będzie w stanie zaoferować mu nie tylko profesjonalną opiekę, ale też odpowiednie zabiegi, ćwiczenia, które pomogą utrzymać seniora jak najdłużej w dobrym stanie zdrowia. Tak więc jaki dom opieki wybrać jeżeli senior zmaga się z problemami zdrowotnymi? Ten, który oferuje kompleksową opiekę dla osób z konkretnym problemem.

Szukając domu opieki zależy nam na tym, aby senior każdego dnia czuł się w nim, jak w domu. Tak więc konieczne będzie sprawdzenie warunków mieszkaniowych jakie oferuje dom seniora. Sprawdźmy zatem w miarę możliwości jakie pokoje dostępne są w placówce, czy są czyste i zadbane. Zapoznajmy się z wyposażeniem domu opieki – z czego mogą tam korzystać seniorzy, jaki sprzęt używany jest do ćwiczeń i rehabilitacji. I w końcu, warto też sprawdzić jakie jest tam wyżywienie. Czy placówka ma swojego kucharza, jaki jest przykładowy jadłospis. A może dany dom opieki korzysta z cateringu? Wszystkie te elementy będą mieć wpływ na jakość codziennego życia seniora.

osoba starsza w domu opieki

 

W przypadku osób starszych istotne też będzie zadbanie o ich bezpieczeństwo. Szukając domu opieki dobrze będzie dowiedzieć się, czy okolica w jakiej się znajduje jest bezpieczna, czy teren całego obiektu jest ogrodzony. Warto też zwrócić uwagę na udogodnienia dla osób, które mają problemy z poruszaniem się oraz dla niepełnosprawnych. Tylko odpowiednio wyposażona placówka zagwarantuje bezpieczeństwo seniorowi borykającemu się z niepełnosprawnościami.

Kiedy wiemy już, jakie warunki oferuje dom opieki, należy sprawdzić jakie oferuje zabiegi, ćwiczenia oraz, co równie ważne, formy spędzania wolnego czasu. Villa Trojany to szereg różnorodnych form aktywizacji seniorów od masaży i zabiegów, poprzez ćwiczenia, aż po rehabilitację. Trzeba sprawdzić z jakich zabiegów będzie mógł korzystać senior. Równie ważne jest spędzanie czasu wolnego – potańcówka, bilard czy spacery to niewątpliwie ciekawe formy. Zapytajmy więc w placówce, co dokładnie oferuje swoim pensjonariuszom.

Ostatnim równie ważnym elementem będzie personel. Dobra placówka to taka, która posiada wykwalifikowany personel z odpowiednim podejściem do osób starszych. Opieka nad seniorami wymaga skupienia i dużej uwagi, tak więc najlepsza opcja to ta, gdzie personel wykonuje swoją pracę z pasją. Sprawdźmy również specjalistów takich jak lekarze, fizjoterapeuci, masażyści. Osoby z dużym doświadczeniem to zawsze gwarancja, że senior może liczyć na pomoc zdrowotną na najwyższym poziomie.
Na koniec zwróćmy też uwagę na możliwość odwiedzin – kiedy odwiedzić można seniora i w jakich godzinach.

Jak sprawdzić dom opieki?

Dobry dom opieki – jak sprawdzić czy dana placówka będzie odpowiednia? Przede wszystkim pytać. Pytać o wszystko co dla nas ważne. Przed pozostawieniem seniora pod opieką w domu opieki, zawsze najpierw odwiedźmy to miejsce i w miarę możliwości sprawdźmy panujące w nich warunki. Jednak poza wyżej wymienionymi kwestiami, warto też sprawdzić aspekty prawne. Sprawdźmy wiarygodność ośrodka. Aby to zrobić, należy dowiedzieć się, czy dom opieki, którym jesteś zainteresowany, posiada zezwolenie wojewody na prowadzenie działalności opiekuńczej. Jest to niezbędne do legalnego działania takiej placówki. A na koniec zapoznaj się też z opiniami o danym miejscu. Najlepszą opcją jest wyszukanie informacji o ośrodku w internecie. Można tam znaleźć wiele ciekawych opinii i historii, które z całą pewnością będą pomocne przy wyborze placówki. Ciężko bowiem nawet po osobistej wizycie stwierdzić jaka panuje tam na co dzień atmosfera i jak traktowani są pensjonariusze. Można też popytać znajomych, którzy już gdzieś zetknęli się z wyborem domu opieki. Mając wszystkie te informacje wybór domu dla seniora będzie zdecydowanie łatwiejszy.

wróć

Jesteśmy tutaj!

53.009800 N 20.505530 E